Large_xlarge_dsc_2523

NK Travno - NK Zagreb 041 - 0:4

Izvještaj i fotogalerija sa utakmice NK Travno - NK Zagreb 041

Zadnji put kada sam pisao izvještaj s gostujuće utakmice protiv NK Travnog istoimeni klub iz istoimenog zagrebačkog naselja igrao je u Podsusedu, na dijametralno suprotnom dijelu našega grada. Tada je okruženje bilo pomalo pitoreskno – bila je topla proljetna nedjelja, a igralište okruženo zaraslom šumom te zanimljivim i na svoj način lijepim (iako zapuštenim) kupalištem tik uz okuku rijeke Save. Niti ove natjecateljske sezone NK Travno nije pronašlo stalan nogometni dom pa svoje utakmice još jednom mora igrati na „tuđem“ terenu – uostalom, baš kao i NK Zagreb 041. Ovaj put radi se o zagrebačkom naselju Jakuševec, gdje se smjestilo igralište NK Save. I ovaj put radi se o zanimljivom okruženju, no umjesto pastoralne zelene šumice i kupališta, 15-ak simpatizera i navijača NK Zagreba 041 našlo se u neposrednoj blizini nominalno druge po veličini zagrebačke planine (odmah iza Medvednice), gorostasnog navoza svakojakog zagrebačkog smeća, koji bi u nekoj drugoj zemlji tipa Nizozemske slavili kao propisnu planinu. Dok na ogradi pored igrališta stoji pomalo cinični natpis – „Sjeti se da ti nisi vlasnik Zemlje, već samo njen zaštitnik i čuvar!“ – jata i jata galebova gacaju po tom sablasnom stratištu neželjenih stvari. Tmuran je i kišovit jesenji dan, isti se ti galebovi ponekad uzbude i kreštavo se obruše prema igralištu NK Save, a sa brda/smetlišta nas na trenutke zapuhuje otrovan zadah koji često zna doprijeti i do domicilnih nam Dugava. Sve djeluje pomalo distopijski, kao da smo došli na gostovanje u jedan od nastavaka Mad Maxa u kojem preživjeli homo sapiensi još uvijek imaju snage i volje igrati nogomet. No crnilo na stranu, vratimo se ipak nogometu i pozitivnoj priči koja se gradi oko NK Zagreba 041.

Naš je klub ponovno favorit za uzimanje sva tri boda s Jakuševca – uoči 8. kola NK Travno (koje katkada ima problema sa sastavljanjem svoje seniorske momčadi) čvrsto se usidrilo na dnu ljestvice 3. ZNL. Nakon 8 kola, klub je bez pobjede i s gol razlikom od 1:48! Iako se ovaj put nogometna momčad iz Travnog pojavila na terenu NK Save s čak 15 igrača u službenom zapisniku, bijelo-plavi ipak dominiraju već od samog početka utakmice. U 8. minuti, iz druge veće gužve pred golom domaćih, na nepropisan način biva oborena gostujuća 11-ca Frane Visković. Loptu pri najstrožoj kazni uzima kapetan NK Zagreba 041 Filip Jergović i sigurno pogađa za vodstvo gostiju od 1:0. Zagrebaši i dalje uporno napadaju, preko krila, kao i kroz sredinu. Već u 19. minuti u priču se još jednom ušuljao Frane Visković, inače glavni akter ovog susreta. On preciznom loptom iz veznog reda gura u priliku Ivana Čolića. Gostujuća 5-ca tako izbija sama pred golmana NK Travnog Bernarda Horvatina te odmjerenim udarcem posprema loptu u mrežu za povećanje prednosti gostiju od 2:0. Nakon 2. gola NK Travno zbija redove i počinje sve bolje igrati želeći tako smanjiti rezultat (ili barem postići 2. gol u čitavom ovosezonskom prvenstvu). Za to vrijeme polagano počinje padati i kiša, atmosfera je sve tmurnija no vaš cijenjeni reporter koji iza sebe ima nekoliko objavljenih horor i fantasy priča ipak uživa u ovom apokaliptičnom, pomalo gotičkom ugođaju iz kojega se crpe dobre inspiracije. Na sve skliskijem terenu pak, do kraja poluvremena bilježimo nekoliko dobrih prilika gostiju za povećanje prednosti, kao i dvije dobro izrađene akcije kod NK Travnog kojima nedostaje preciznosti u finišu.

U drugom poluvremenu tempo igre kod NK Zagreba 041 ipak ponešto opada, a igrači NK Travnog i dalje „grizu“ za taj svoj famozni 2. gol sezone. Bilo kako bilo, u 54. minuti Zagrebaš Ivan Čolić ipak primjećuje kako je domaća obrana slabo postavljena i točnim proigravanjem pronalazi napadača Stjepana Đuračića. Njegov je udarac ovaj put točan i NK Zagreb 041 napokon odlazi na nedostižnu prednost od 3:0. Bez obzira na rezultat dečki iz Travnog ne prestaju igrati – najbliži smanjenju rezultata bili su u 74. minuti kada gostujući napadač puca oštro i prizemno u protivnički gol, ali vratar Zagrebaša Filip Pavelić baca se i tijelom brani ovaj sjajan udarac. Kiša i dalje pada. Kako se bliži kraj utakmice čak i galebovi u jatima odlaze sa smetlišta. Šteta, jer nisu imali priliku vidjeti posljednji gol na susretu, u 85. minuti, majstoriju u režiji Borjana Pačka. Njegova točna lopta s desne strane veznog reda prolazi kroz domaću obranu, a Krešimir Blažević-Gunja – izbjegavši tako zaleđe – utrčava s desnog krila u šesnaesterac i neobranjivo pogađa za 4:0. Nakon dugog golgeterskog posta, presretan što se napokon mogao ponovno upisati u strijelce, Gunja trči pozdraviti gostujuće navijače.

Utakmica ubrzo završava, navijači i igrači nastavljaju druženje u prostorijama NK Save Jakuševec, a vaš cijenjeni reporter ubrzo napušta ovu postapokaliptičnu priču s Jakuševca tako što je napunio svoje dvije dvocijevke, stavio ih na suvozačko mjesto svog crnog V8 presretača Ford XB Falcona GT351 iz 1973., a onda se u osvetničkom ludilu odvezao u sumrak u nadi da ću pronaći njemu tako omražene cestovne bandite. Lažem, nisam. Naručio sam si taxi i vratio sam se kući u zapadni dio grada gdje sam legao u krevet i gledao film s toplom šalicom kakaa, i više nego sretan što je moj NK Zagreb 041 ponovno pobijedio.