Large_dsc_3105

NK Mala Mlaka - NK Zagreb 041 - 0:1

Izvještaj s posljednje utakmice jesenskog dijela sezone koju smo igrali protiv NK Male Mlake

Kada navijači i simpatizeri NK Zagreba 041 idu na neko gostovanje autobusom, to uvijek bude prilično veselo i bučno iskustvo. Iz zvučnika obično trešti dobra punk muzika, s njom se nadjačavaju navijačke pjesme, a ekipa je po pravilu razdragana i glasna. Ovog puta idemo u Malu Mlaku, u selo smješteno nedaleko od Zagreba pa je vesela grupica navijača odlučila kako će ove subote krenuti tamo javnim prijevozom. Dok ZET-ov autobus polagano dolazi na svoju početnu stanicu, tamo ga već čeka 20-tak navijača NK Zagreba 041 koji već pjevaju svoje pjesme i okidaju grupne fotografije. Ubrzo krećemo i polagano se vozimo kroz južne zagrebačke kvartove sve do Male Mlake, nagurani u zadnjem kraju autobusa. U prednjem dijelu voze se bakice iz Male Mlake koje s čuđenjem pokušavaju dokučiti zbog čega ova razdragana ekipa tako zdušno pjeva... i koji ih vrag uopće nosi u njihovo maleno mjesto? Naravno, svaka naša navijačka pjesma posvećena je voljenom klubu – NK Zagrebu 041, a povod je posljednja utakmica u ovoj polu-sezoni koju igramo protiv NK Male Mlake. Prošle godine, baš nekako u ovo vrijeme, taj je klub slavio titulu jesenskog prvaka 3. ZNL... No u ovoj sezoni NK Mala Mlaka - koji upravo obilježava 70 godina svog postojanja - našla se tek na 6. mjestu ligaške ljestvice, s ubilježene 4 pobjede, 5 poraza i jednim neodlučenim rezultatom. Bez obzira na sve, ovaj je suparnik oduvijek bio vrlo neugodno, napeto i neizvjesno gostovanje za naš klub, pa samim time i dovoljan motiv da navijači u Malu Mlaku krenu organizirano. Izlazimo najzad iz autobusa i u kordonu prolazimo ulicama tog malog turopoljskog mjestašca. Do nogometnog igrališta dijeli nas još samo široka aleja koja plazi kroz nepregledna polja. Cesta je uokvirena drvoredom visokih breza, a čitav prizor vašeg cijenjenog izvjestitelja podsjeća na onu dobro poznatu filmsku aleju koja vodi do kuće Forresta Gumpa. Dok se bližimo stadionu, ja se osvrćem i očekujem da će netko upravo povikati „Run, Forrest! Run!!!“, a pored mene će protrčati dječak s metalnim udlagama na nogama. Bez obzira na sve, maleni Forrest se nije pojavio dok je sve nas, na kraju aleje, ipak dočekalo igralište NK Male Mlake gdje je upravo počinjala utakmica 3. ZNL.

U prvom poluvremenu domaćin (koji igra u dresovima koji neodoljivo podsjećaju na boje Aston Ville) igra poslovično tvrd i zatvoren nogomet. Prilike s jedne i druge strane su rijetke, a sve što uspijeva zadati glavobolje obojici golmana stvoreno je ili iz gužve nakon prekida, ili gužve nakon centaršuta preko krilnih igrača. NK Mala Mlaka je kompaktna momčad, brani se sa svih 11 igrača, sklona je brzom otvaranju u kontranapad i kako vrijeme odmiče njihove prilike po pravilu bivaju sve konkretnije i opasnije. Trebalo je stoga proći čitavih 45. minuta, tj. utakmica je već morala ući u sudačku nadoknadu kada su domaći igrači napokon stvorili dvije odlične šanse zbog kojih su gostujući navijači protrnuli. Iz gužve u šesnaestercu NK Zagreba 041 do lopte prvi dolazi domaći napadač te puca silovito i oštro. Lopta pogađa u prečku. Obrana Zagrebaša još nije stigla ni odahnuti, kad do odbijanca ponovno dolazi domaći igrač koji poteže iz drugog pokušaja. Ovaj put lopta udara u stativu. U prizoru koji neodoljivo nalikuje na ragbijaški skup, igrači NK Male Mlake se tiskaju u gostujućem šesnaestercu, odlučni u namjeri da hitro osvoje loptu i priušte sebi još jedan udarac u okvir gola. Bez obzira na sve, gostujući stoperi ipak uspijevaju očistiti ovu neugodnu situaciju, a sudac odmah potom označava kraj poluvremena. Navijači NK Zagreba 041 napokon mogu odahnuti.

U nastavku, Zagrebaši (valjda poučeni onim neugodnim iskustvom s kraja prvog poluvremena) izlaze na travnjak u još boljem svjetlu. Gostujući trener na prilično zatvorenu formaciju NK Male Mlake odgovara povećanjem posjeda lopte unutar svoje momčadi. Gosti tako sve više šire igru, a cilj im je da domaćina malo-pomalo natjeraju na otvaranje. U posjedu lopte kod Zagrebaša već poslovično prednjače njegovi vrsni tehničari kao što su Filip Jergović, Igor Anić, Borjan Pačak, dok se u drugom poluvremenu posebno iskazao Ivica Sremić. Kroz takvu igru sve se više otvaraju koridori za gostujuća krila - Krešimira Blaževića Gunju i Bornu Hržinu koji bivaju katalizatori svih opasnijih situacija pred golom NK Male Mlake. Tako strpljivo građena igra Zagrebašima napokon dolazi na naplatu u 77. minuti. Korner je za NK Zagreb 041 kojeg izvodi naš trener-igrač Igor Anić. Lopta oštro putuje u golmanski prostor, a u skoku je najviši Ivan Čolić. Njegov milimetarski precizan udarac glavom vratar NK Male Mlake Robert Tolić ne može obraniti pa Zagrebaši pred sam smiraj utakmice prelaze u vodstvo od 1:0. Domaćin je očito uzdrman ovim golom i u nadolazećih 15 minuta više nema snage niti volje stvoriti bilo-kakav preokret. Na koncu, NK Zagreb 041 ipak upisuje nova 3 boda, a ovom pobjedom naša je momčad ujedno osvojila 3. mjesto u jesenskom dijelu prvenstva. S obzirom na to da je u utakmici NK Gavran 2003 (koji se ove sezone pokazao iznenađujuće dobro posloženom i opasnom momčadi) odnio pobjedu od 3:1 nad liderom lige NK Zelengajem 1948, Zagrebaši su se približili spomenutom dvojcu na samo bod zaostatka. NK Zelengaj 1948 osvaja tako jesensku titulu prvaka s prikupljenih 25 bodova, NK Gavran 2003 je drugi (s također osvojenih 25 bodova, ali lošijom gol-razlikom), dok NK Zagreb 041 ostaje treći s prikupljena 24 boda.

Po svemu viđenome, nastavak sezone pružit će nam i više nego zanimljivu utrku za titulu naslova prvaka 3. ZNL. Igrači i navijači sada idu na zasluženi odmor, a mi se opet vidimo na proljeće... na tribini, dakako. Čuvajte glasnice i dlanove! Trebat će vam...