Large_dscn8867

KUP - NK Brezovica - NK Zagreb 041

Izvještaj s kup utakmice koju smo izgubili sa 5:1

Po drugi put u svom kratkom životu vaš cijenjeni izvjestitelj našao se u Brezovici. Prvi put bilo je to prije nekih 10-ak godina, kada sam nosio odjeću i obuću u obližnji Caritasov dom za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Druga mi se prilika ukazala povodom gostovanja NK Zagreba 041 protiv NK Brezovice u pretkolu kupa ZNS-a. Radni je dan, srijeda poslije podne, a 30-tak navijača NK Zagreba 041 zateklo se na prilično uređenom i lijepom nogometnom terenu u Brezovici koji je omeđen osnovnom školom, već spomenutim Caritasovim domom, dječjim igralištem, kukuruzištem i dosta impozantnom, novoizgrađenom nogometnom tribinom čije su dimenzije odgovarajuće stambenoj zgradi srednje veličine. U čitavoj priči čudno je to što čitavo zdanje ima samo jedan red stajanja, i to na samom vrhu građevine (ne znam, možda je ovaj arhitektonski projekt bio zamišljen s namjerom da se nogometnom kibicu pruži jedinstven pogled na utakmicu, iz ptičje perspektive). No ja to sve samo nagađam, jer navijači NK Zagreba 041 toga dana nisu imali priliku uživati u takvim blagodatima - ulaz na spomenutu tribinu ipak se naplaćuje. Izjedeni kroničnom besparicom, ipak donosimo odluku da se mučki grupiramo dijametralno suprotno od te zanimljive građevine, dok željno očekujemo prvi sučev zvižduk, tj. službeni početak naše nove sezone.

NK Brezovica je novopečeni član 1. ZNL, tako da je samim tim daleko renomiraniji klub od gostiju iz zagrebačkih Dugava (koji će i ovu sezonu igrati u 3. ZNL). I favorit je, dakako. Međutim, ta razlika u nogometnoj kvaliteti nije bila pretjerano vidljiva, barem što se prvog poluvremena tiče. Zagreb 041, doduše, prepušta igru županijskom prvoligašu, vrebajući na svoje prilike iz kontre i polukontre. U tome se posebno ističe Ivan-Matija Arbutina, koji je u nekoliko navrata svojim solo prodorima po lijevom boku zadao pulsirajuće migrene domaćoj obrani. Iz jedne takve hitre akcije pao je i prvi gol, kada već spomenuti igrač upošljava veznjaka NK Zagreba 041 Filipa Jergovića koji se nalazi posve sam u protivničkom šesnaestercu. Jergović zabija, a gosti iz 3. ZNL, posve iznenađujuće, prelaze u vodstvo! Treba imati na umu da NK Zagreb 041 prije ove utakmice nije odigrao niti jednu pripremnu utakmicu (prijateljska protiv NK Hrvatskog Leskovca bila je otkazana zbog lošeg vremena) tako da ovako dobru i organiziranu igru Zagrebaša treba svakako pohvaliti. Bez obzira na vodstvo gostiju, NK Brezovica i dalje kontrolira igru, ima veći posjed, ali sve napadačke akcije ZNL prvoligaša tijekom prvog poluvremena ostaju jalove. Domaćin je bio najbliži golu u 36. minuti kada iz dobro odrađene akcije napadač NK Brezovice pogađa stativu.

U drugom poluvremenu igrači NK Brezovice očigledno od trenera dobivaju onu otrcanu „jezikovu juhu“. Kreće se furiozno s domaće strane, tako da već u 48. minuti rezultat biva poravnat na 1:1. U 55. minuti obrana Zagrebaša ponovno je zaspala: domaćin iz dobro izrađene akcije po drugi puta na utakmici pogađa stativu, lopta se ponovno odbija u noge igrača NK Brezovice koji još jednom puca, ali naš sigurni vratar Pavelić (koji u slobodno vrijeme nije ni doktor, ni zubar, već povjesničar) brani ovu stopostotnu šansu. „Otpadak“ ponovno dospijeva u noge domaćinu, ali spasa više nema – NK Brezovica ipak prelazi u vodstvo. Od tog trenutka Zagrebaši počinju sve više padati na fizičkom planu, a iskusniji domaći igrači to znaju iskoristiti. Minutu poslije, dvojica se igrača u domaćim redovima nalaze sami pred Filipom Pavelićem. Naš je vratar nemoćan i rezultat se podiže na 3:1. U 66. sudac pokazuje na bijelu točku u korist Zagreba 041. Tada je došlo vrijeme da golman NK Brezovice pokaže svoje kvalitete – prvi udarac biva obranjen pa odbijen u stativu. Gotovo odmah Zagrebaši opasno pucaju na „odbijanac“, ali domaća „jedinica“ i to skreće izvan svog okvira. U 74. minuti domaćin podiže rezultat na 4:1, lijepim udarcem u gornji desni ugao, gotovo s vrha šesnaesterca - Pavelić je u ovoj situaciji posve nemoćan. Rezultatski finiš od 5:1 postignut je na koncu iz kaznenog udaraca, u 84. minuti.

Bez obzira na sve, vidjeli smo na djelu momčad NK Zagreba 041 koja je pružila odličan otpor naspram jake momčadi iz najviše županijske lige. Uz sve svoje srce i htijenje, naši su igrači pokazali da njihovo nogometno znanje ne zaostaje za renomiranom NK Brezovicom od koje nas dijele dva nogometna razreda. Razlika se osjetila tek u fizičkoj pripremljenosti, ali sigurno je - kako će sezona odmicati - da će se i taj segment u našoj momčadi značajno unaprijediti. Tada će NK Zagreb 041 ponovno jurišati na sam vrh 3. ZNL, a navijači će i dalje biti ponosni na igrače koji daju sve od sebe.