Large_xlarge_dsc_9511

Izvještaj polusezone jesen 2017.

Prije više mjeseci Zagreb 041 proslavio je svoj treći rođendan. Rođendanskom proslavom zaključena je 2017. godina i jesenska sezona kojom, usprkos svim teškoćama i izazovima koji će se nastaviti i u predstojećem razdoblju, 041 kolektiv može biti zadovoljan.

Nova sezona 3.ZNL počela je početkom rujna. Iz razloga neispunjavanja svih uvjeta (nedovoljno velik omladinski pogon, usprkos osvojenom izvrsnom drugom mjestu na kraju prošle sezone muška sekcija Zagreba 041 se i ove sezone natječe u 3. zagrebačkoj ligi. I ove sezone je 041 svoje domaće utakmice odigravao svoje utakmice na terenu NK Zelengaj u zagrebačkim Dugavama. Format samog natjecanja 3.ZNL je ove sezone doživio određene promjene, pa se tako u ligi natječe osam klubova u trokružnom formatu. Na ljeto se u klub priključilo nekoliko novih igrača, a trener je kao i prošle sezone Igor Anić.

Sezona je otvorena 6. rujna utakmicom kupa ZNS-a u Brezovici protiv istoimene domaće momčadi koja nastupa u 1. zagrebačkoj ligi. Domaći su u svakom slučaju bili favoriti, no u prvom poluvremenu Zagreb 041 pruža čvrst otpor te čak dolazi u vodstvo pogotkom Filipa Jergovića. U drugom poluvremenu bolja fizička pripremljenost županijskog prvoligaša ipak dolaz do izražaja i utakmica završava 5:1 za domaće. No bez obzira na sve, odličan otpor i srčana borba zagrebaša protiv jače momčadi. Nekoliko dana poslije, ligaško natjecanje otvoreno je s dvije uvjerljive pobjede 041 momčadi. Na domaćem terenu na Zelengaju prvo je s lakoćom svladan NK Travno s dva pogotka Jergovića, te po jednim Đuračića i Podrepšeka. Vikend iza toga na rasporedu je bilo gostovanje u Prečkom kod NK Bubamare. Utakmica je odigrana po jako teškom terenu, natopljenim vodom radi jake kiše koja je padala nekoliko sati uoči i za vrijeme same utakmice. Ipak teren u zagrebačkom kvartu Prečko ima neku osnovnu drenažu pa je uspio izdržati samu utakmicu. U tako otežanim uvjetima, utakmica nije pružila posebno aktraktivu igru, no zagrebaši ipak dolaze do pobjede pogocima Čolića i Đuračića.

Rujan je završen sa savršenim skorom u ligaškom natjecanju. Uslijedio je još protivnik sa "životinjskim" imenom – NK Gavran 2003 koji se nakon jedne sezone pauze vratio u 3.ZNL. U prvom poluvremenu ravnopravna utakmica, no 40. minuti zagrebaši dolaze u vodstvo golom Arbutine. U drugom poluvremenu 041 dominira igrom te utakmica završava pobjedom od 3:1, uz dva pogotka Jergovića. Utakmica je nažalost obilježena i teškom ozljedom našeg Gorana Podrepšeka koji je u sudaru sa gostujućim igračem zadobio prijelom jagodične kosti. U idućem kolu 041 je ponovno bio domaćin protiv uvijek neugodne Male Mlake. U čvrstoj, čak i gruboj utakmici u  kojoj su gosti zaradili četiri žuta, a domaći crveni karton, Zagreb 041 ipak pobjeđuje pogotkom Skenderovića nakon kontre u 86. minuti.

Početak listopada donio je gostovanje protiv Omladinca iz Odranskog Strmca. Po lijepom listopadskom vremenu, u prvom poluvremenu 041 opravdava ulogu favorita te dolazi u vodstvo golom Jergovića. U drugom poluvremenu na teren istrčava neka potpuno neprepoznatljiva momčad zagrebaša i događa se pad u igri. Ohabreni domaćin preokreće rezultat i utakmica završava 2:1, usprkos igraču manje kojeg je domaća momčad imala od 72. minute. Za navijače i članove Zagreba ostao je pomalo gorak utisak zbog dojma kako je izgubljena već dobivena utakmica. Kiks iz Strmca ispravljen je već u sljedećem kolu. Konkretnom igrom ostvarena je uvjerljiva pobjeda protiv NK Hrašća, rezultatom 3:0 i pogocima Viskovića, Edgara i Jergovića. Istaknut ćemo i da je Viskovićev pogodak jubilarni 100-ti gol u povijesti našeg kluba!

U sljedećem kolu odigran je El Clasico Hrelića. Derbi utakmica dva kluba koji i igraju na istom stadionu i koji imaju istu ambiciju osvajanja 3.ZNL. Uz lijepo i sunčano jesensko vrijeme i pred za ZNL prilike izvrsno ispunjenim gledalištem (oko 200-injak gledatelja), nominalni je domaćin bio Zelengaj. U prvom poluvremenu nešto konkretnija i čvršća igra zagrebašima donosi tri izvrsne prilike i jednu pogođenu prečku. No u 29. minuti Zelengajci hvataju obranu zagrebaša na spavanju i zabijaju za vodstvo. U drugom poluvremenu zagrebaši i dalje pritišču na protivnički gol, no pred kraj utakmice dolazi do fizičkog pada što rezultira drugim pogotkom domaće momčadi za potvrdu pobjede Zelengaja u vječnom derbiju u nastajanju...

Nakon poraza u derbiju uslijedile su dvije rutinske pobjede protiv objektivno slabijih protivnika iz donjeg dijela trećeligaške tablice. Prvo je na gostovanju na igralištu u Jakuševcu rezultatom 0:4 i golovima Jergovića, Čolića, Đuračića i Blaževića pobijeđeno Travno. U slijedećem je kolu na domaćem terenu Zagreb 041 svladao Bubamaru s 2:0 i pogocima Hržine i Pačka. U predzadnjem kolu jesenskog dijela sezone Zagreb 041 se ponovno sučelio s Gavranom 2003. Dvoboj u tom trenutku drugoplasirane i trećeplasirane momčadi odigran je u Odranskom Obrežu, a nije naodmet spomenuti i da se nekolicina navijača Zagreba 041 pješice uputila u to mjestašce 11 kilometara udaljeno od Zagreba. Iako je 041 na poluvremenu vodio pogotkom Blaževića, na kraju Gavran potpuno zasluženo odnosi pobjedu rezultatom 3:1 i penje se na drugo mjesto ljestvice 3.ZNL. Jesenski dio sezone završen je sredinom studenog u Maloj Mlaki. Hladno i kišovito jesenje vrijeme, blatnjav teren te tvrd protivnik nisu dozvolili posebno lijepu utakmicu. Nakon nekoliko dobrih prilika domaćina, 041 strpljivo čeka svoju priliku i u 77. minuti upisuje sva tri boda nakon pogotka Čolića glavom nakon kornera. Na kraju jesenske sezone na prvom mjestu tablice nalazi se Zelengaj 1948 s osvojenih 25 bodova, NK Gavran 2003 je drugi (s također osvojenih 25 bodova, ali lošijom gol-razlikom), dok NK Zagreb 041 ostaje treći s prikupljena 24 boda. Igrači i navijači otišli su na zasluženi odmor prije proljeća u kojem nas čeka zanimljiva i neizvjesna borba za naslov prvaka 3.ZNL. Prije odmora, momčad je okušala sreću i na Kutiji Šibicu, no već u prvom kolu je naišla na nepremostivu prepreku i momčad Auto Grifon SV.

Pored muške sekcije Zagreba 041, ne smijemo zaboraviti ni našu žensku sekciju, popularno nazvanom i "ženčad", koja se natječe u ženskoj futsal ligi na terenima nogometnog Centra Šalata i pod vodstvom trenerice Helenne Hercigonje-Moulton. Natjecanje je otvoreno 29. rujna kada je ženski Zagreb 041 ostvario svoju prvu pobjedu protiv ekipe Unstoppables rezultatom 2:0 i pogocima Sunčice Lazanski i Melite Sabljo. Do kraja jeseni ženčad je odigrala ukupno 7 utakmice te je usprkos pruženih nekoliko vrlo dobrih igara protiv iskusnijih ekipa, ostvarena samo još pobjeda od 2:0 protiv ekipe PWC-a. No važno je istaknuti da ženska sekcija postoji tek godinu dana te da se radi o projektu kojemu je svrha ženama i djevojkama pružiti priliku igranja nogometa koju nisu imale dok su bile mlađe. Nogomet nije sport rezerviran isključivo za muškarce, već za sve one koji ga vole. Ženčad je također premijerno nastupila i proslavljenoj Kutiji Šibicu, no nažalost djevojke su poražene već u prvom kolu od iskusnije ekipe ŽNC Šalata.

Također se ne možemo ne osvrnuti niti na događanja u širem nogometno-političkom okruženju. Klupski delegat sudjelovao je na sad već slavnoj skupštini zagrebačkog nogometnog saveza održanoj 28.studenog. Zbog suštinske nedemokratičnosti i korumpiranih odnosa moći unutar ZNS-a i HNS-a te činjenice da je skupština sazvana samo nekoliko dana unaprijed, Zagreb 041 odbio je podržati jedinog kandidata Davora Šukera kao kandidata ZNS-a za predsjednika HNS-a. Od 50 delegata klubova koji su sudjelovali na skupštini, naš je delegat bio među jedinom dvojicom koji su glasali protiv! Stav Zagreba 041 jest da je potrebno srušiti trenutne modele biranja unutar lokalnih i nacionalnog nogometnog saveza te farsični status quo u kojem čitavim hrvatskim nogometom upravljaju najjači koji imaju svu moć i sve birokratske alate u svojim, a sve to uz barem prešutnu podršku vladajućih struktura.

Za kraj ovog izvještaj o zagrebaškoj jeseni citirat ćemo dio rođendanske čestitke članovima, simpatizerima i svima koji prate rad kluba: "Ovaj klub i njegovi članovi odabrali su put prirodnog rasta, druženja, novih iskustava i poznanstava, stresa i znoja. U četvrtu godinu ulazimo ozbiljniji i spremniji nego ikad za nove izazove koji su pred nama. Klub je naš!”